Kačarína bloguje

Nenútené riadky všehochuti...

 

Dubnická tridsiatka - ďalší splnený sníček

 


Milí moji,

Už dlho sa chystám s Vami podeliť o radosť zo splnenia ďalšieho môjho sna. Od malého dieťaťa som túžila zúčastniť sa Dubnickej tridsiatky (pre tých, čo túto akciu nepoznajú, ponúkam krátke vysvetlenie).
Dubnická tridsiatka je turistická akcia, putuje sa po krásnom okolí Dubnice nad Váhom. Nemyslím tým hlavnú cestu apod. Je to túra, ktorá vedie, cez nádhernú prírodu. Dubnická tridsiatka sa delí na pešiu turistiku a cykloturistiku. Z pešej turistiky si môžete vybrať dĺžku trate, ktorá Vám vyhovuje : 10 km, 20 km a 30 km. Myslím, že to na oboznámenie stačí.

Tento rok sa mi môj sen splnil. Môj drahý je rovnaký milovník prírody ako ja, takže sme boli už dvaja:-) Zavolali sme ešte známych a pekne krásne sme v sobotu ráno vyštartovali. Počkali sme kým naši priatelia dorazili z Beckova a už sme kráčali rezkým tempom k ZVS, kde bol oficiálny štart Dubnickej tridsiatky. Podľa dohody (predpokladala som, že všetci sme sa dohodli) sme si zvolili 20 km trasu. Keď sme zdolávali kopček za kopčekom, videli z výšky Dubnicu a o kúsok ďalej už sme videli Ilavu …bolo to krásne. Len mi stále nešlo do hlavy, prečo kamarátka stále šomre, že kedy tam už budeme a koľko kopcov nás ešte čaká…blá blá blá. Tak som ju uzemnila : ,,Zuzi, však sme ešte neprešli ani polovicu.“ Pri výraze jej tváre som si uvedomila, že hlavní organizátori : môj Majo a jej Janko jej neposkytli asi správne informácie. To chúďa si myslelo, že ideme na 10 km túru. Len tak medzi nami aj nabudúce necháme niečo zorganizovať chlapov – Však Zuzi :D
Kráčali sme krásnou malebnou prírodou, vyšli sme z lesa a uvideli sme uložené drevá, na ktorých sme sa posilnili malou desiatou. Hneď za zátačkou nás čakali už dve milé pani – na stanovišti K1, ktoré nám dali razítka a povzbudili nás, že nás čaká už len jeden krutý kopec (medzi nami boli ich trošku v viac :-)). Na tomto stanovišti sme sa mohli rozdeliť či si trúfame 20 km trasu alebo 30 km trasu – no pri pohľade na Zuzku, bolo jasné, že aj 20 km je až až až :-)Pohrúžili sme sa do myšlienok, vnímali sme ticho hôr, šum lístia, spev vtákov, mihotavé tiene, obdivovali sme vyhliadky, chaty, skrytý potôčik… proste tá krása a nádhera sa nedá ani slovami opísať.
Po zdolaní pár kopcov (vtedy som si myslela, že to sú tie kruté) prešiel smiech aj mňa, myslela som, že to je môj koniec, buď skonám na tom strašne strmom kopci, alebo ma dorazí Zuzanka. No nestalo sa ani jedno ani druhé. Ako prví člen našej skupinky som sa takmer plazila hore a blížila sa k mladému mužovi, ktorý stál uprostred kopca. Neskôr som si všimla cca. 2 m pod ním známu vec – fľašku. Požiadal ma, aby som mu ju priniesla, pretože, on keby zišiel tých pár krokov, už by sa hore nevyšplhal. Ja dobrá dušička som mu jeho poklad priniesla. Čakal tam na ďalšie obete uvedeného kopca približne 10 – 15 min.  Takže som urobila aj dobrý skutok.
Po tomto hroznom kopci sme vyšli na nádherné lúky, a známu turistickú cestu : Cesta SNP. Pri pohľade na tú krásu, mi stisklo srdiečko, mala som pocit, že tá krása patrí iba nám, túžila som sa dotknúť oblohy, ktorá sa nás takmer dotýkala. Po krátkom oddychu sme vyrazili smerom ku Kamenným vrátam. Zastavili sa na stanovišti K3 a naše kroky viedli na Kýšky – túto lúku som poznala z rozprávania mojej mamičky, ktorá sa tam so svojou sestrou chodievala hrávať. Na Kaškách nás privítali milí organizátori na stanovišti K4. Keď sa ich naša Zuzka opýtala, že koľko ešte, videli v akom je citovom aj fyzickom rozpoložení. Po odpovedí milého pána, že sme práve v polke, môžem povedať, že ten pán môže byť rád, že sa hneď začal smiať, pretože keby to myslel vážne, Zuzka by sa o neho postarala. UUUUUffffffff nechcem si ani predstaviť ako by dopadol.
V tichosti sme prešli okolo tretej studničky, druhej studničky a už nás vítalo Medzihorie a výhľad na sídlisko Pod hájom…
Na Dutafe sme dostali pamätný list a odznak. Naše telá sme odmenili pivečkoooom a aj keď sme boli všetci neuveriteľne unavení, boli sme šťastní zo zážitkov, ktoré ukrývali naše srdiečka.....

Majko, Zuzka, Janko… vďaka

Naša trasa :
ZVS – Kopanica – Siran – Trštičie – Langáč – Kamenné vráta – Kýšky – Medzihorie – DUTAF