Kačarína bloguje

Nenútené riadky všehochuti...

 

Naša prvá spoločná dovolenka v Chorvátsku, na ostrove Pag, v meste PAG, v termíne od 24.7. do 2.8. 2009

 


Môj drahý už pravidelne – 3 rok po sebe bol na dovolenke v Chorvátsku. Ja sa vám musím priznať, mám radšej dovolenku v hotely, najlepšia doprava je letecká… tak si určite viete predstaviť moje obavy z dlhej cesty, nezabezpečeného ubytovania, vlastného stravovania… Ako to dopadlo?

24.7. 2009 o 19:00 sme sa stretli s ostatnými dovolenkármi : Jarkom, Lenkou, Olom (modrý Roomster s NM – špz), Jankom a Zuzkou (tmavomodrý Ford Mondeo s MY – špz), a my sme štartovali na krásnom zelenom Lanose s TN – špz na diaľničnom odpočívadle : Hrádok. V stanovený čas sme sa tam všetci stretli a vyrazili smer : PAG :-) V Bratislave sme si urobili ,,tankovaciu“ prestávku, za tú chvíľku sme všetci stihli poctivo nakŕmiť Blaváckych komárov..... , ale všetci nadšení krásnymi chvíľkami, ktoré nás čakali sme nastúpili do áut a už nám nič nebránilo, prejsť cez Maďarsko až do Chorvátska. Po ceste sme ešte trošku poblúdili vďaka super navigáciam a prešli sme aj cez nechcené Slovinsko. Po prechode hraničného prechodu Lendava sme si našli najbližšiu benzínovú pumpu, na ktorej sme namiesto tankovania nabrali nové sily. Moje prekvapenie bolo veľké, keď sme sa zobudili a všade okolo nás bolo veľa podobných cestovateľov ako my – samí Slovák, samí Čech …

25.7.2009 Po načerpaní nových síl sme vyštartovali po diaľnici priamo na PAG. Prežili sme super kvalitné zápchy… no naše trápenie sa oplatilo cca. O 13:00 sme vystúpili na ostrove PAG :-D Naši známi mali zabezpečené ubytovanie, išli sme s nimi zistiť, či ich domáca nemá ešte voľný apartmán pre mňa a Majka. Naša radosť bola obrovská, keď nám povedala, že má…Naše sklamanie bolo obrovské, keď sme videli prefajčenú izbu, spoločnú toaletu a kúpeľňu, spoločnú kuchynku, nevadilo by nám mať spoločné priestory s našimi známymi, no bohužiaľ spoločné priestory sme mali mať s úplne cudzími ľuďmi. Po veľmi vravnom pohľade sme s Majom povedali, že toto teda nie. Kým sa naši známi vybaľovali, ich domáca nám dohodila apartmán u susedov. Bola to príjemná útulná izbička, čistá kuchyňa, toaleta a WC… V apartmáne bolo cítiť teplo domova, čistotu, lásku… Domáci nás privítali pohárikom Kupiny (víno z čierných malín) a príjemným slovkom. Po vybalení, sme sa vydali pre našich známych (bývali len kúsok od nás) a mali sme namierené k moru. No zistili sme, že sa presťahovali dôvod : šváby (alebo niečo podobné) v posteliach…No nakoniec sme sa s nimi aj tak stretli a podnikli pár spoločných výletov..... V náš prvý deň sme sa išli večer kúpať na pláž kúsok od nášho apartmánu. Bola krásna štrková, more bolo čistučké, slanučké, ale osviežujúce. Večer sme si posedeli s našími domácimi na teraske, domáci hral na heligonke a mi sme popíjali 52% Slivovičku s pani domácou. K príjemnému posedeniu sa pridal aj sused s malým synčekom.

26.7.2009 skúmali sme okolie, zisťovali, kde sa čo nachádza. A hlavne zháňali sme plavky pre mňa. Pretože moje nové plávky, resp. podprsenka nových plávok nevydržala. No nakoniec mi ich aj tak opravil Majko – ĎAKUJEM :-) Mne sme kúpili topánočky na kúpanie, prezreli si Trgovnícke centrum Lorenczo a po chutnom obede sme vyštartovali na poobedňajšie kúpanie do vzdialenej dedinky Proboj. More bolo opäť čistučké, ale dno nebolo upravené, takže nebolo moc vhodné na kúpanie, ale na člapkanie nám to stačilo. Majko si zobral pokyny mojej mamy, priamo k srdiečku a na naše prekvapenie nám popred naše autíčko prebehla aj suchozemská korytnačka. Večer sme sa zastavili za našími známymi a naplánovali sme spoločný výlet na ďalší deň.

27.7.2009 sme ráno o 9:00 vyštartovali na pláž do dedinky Šimuni. Pláž bola čistučká, upravená, more takisto čisté, dno upravené, len vodička bola trošku chladnejšia ako by bolo príjemné. Na obed sme sa s mojim drahým vybrali domov. Po príchode sme zistili, že sme spálení a plánovaní návrat na pláž sme zrušili. Poobede sme sa pekne vyspinkali až do 17:00. Po prebudení sme si dali kávičku a vyštartovali na ďalšie možné pláže smer : Bošana – Sv. Duh. Cesta bola hrozná, štrková, sama jama, obkolesená bambusom…

28.7.2009 Pri pohľade na naše spálené telá sme sa rozhodli pre výlet. Po raňajkách sme vyštartovali smer Novalja, obzreli sme si pláže : Pjesočná plaža, Čistá plaža, plaža Sv. Duh. V Novaljii sme nasávali turistický ruch, pozreli sme si trgovnicu, okoštovali chorvátsku zmrzlinu, paški syr a navštívili chrám sv. Kataríny. Aj napriek opáleniu nás to ťahalo k moru, na spiatočnej ceste sme sa zastavili na Koljanskom bahne – bola to ornitologická rezervácia. Bolo tam veľa druhov vtákov, našli sme tam krásnu pláž a ekocamp. Parkovanie sme mali pod prístreškom, pláž bola čistučká, blízko sa nachádzala toaleta a sprchy. Táto neznáma pláž nám ponúkla krásne súkromie bolo tam 9 ľudí. Pláž bola upravená, ale dno mora, ako vždy neupravené, ale videli sme tu morských živočíchov, krabov, rybičky. Táto pláž nám veľmi učarovala a na druhý deň sme sa rozhodli navštíviť ju.

29.7. 2009 Kúpili sme si ,,prístrešok“ vďaka, ktorému sme mohli celý deň stráviť na našej neznámej pláži. Táto pláž dýchala vzrušením, krásou, pokojom, intímnosťou…

30.7.2009 Aby sme predišli zahanbeniu, tak sme sa rozhodli navštíviť aj pláže priamo v meste PAG : na doobedňajšie kúpanie sme zvolili Gradsku plážu, na ktorej sme stretli strašne veľa Slovákov. Na večerné kúpanie sme si zvolili súkromnú pláž. Večer sme vyrazili do ulíc, zžili sme sa s PAGskym karnevalovým sprievodom, zaspievali si s vystupujúcimi skupinami, okoštovali zmrzlinu a kochali sa pohľadom na GRAD (kostolík – kultúrnu pamiatku).

31.7.2009 Pos­ledný deň našej dovolenky sme prežili na – čistá plaža poobede sa k nám pridali aj naši známi. Pláž bola tvorená drobným štrkom, dno mora bolo piesočnaté. Bolo nám ľuto, že sme objavili, takúto super plažu v náš posledný deň. Od rána cca. 9:00 do 18:00 sme boli na tejto skvelej pláži.

1.8.2009 Domov sme vyštartovali o 11:00. Ak Vám môžem poradiť, neplánujte si cestu na sobotu, pretože : 27 km sme cestovali 3 hodiny – na diaľnici pred Zágrebom totálna kolona… škoda reči. Naša dobrá navigácia nás zasa trošku povodila : kaje – taje :-D .

2.8. 2009 Príchod do Dubnice nad Váhom 3:00…

Chorvátsko mi učarovalo a ak všetko bude tak ako má byť, tak na predĺžený víkend okolo 1.9. 2009 štartujeme na Krk ;-)

Dobro došli…